Barling Montague - Craggy Root 1821
Item no.: 16804
EAN: 4251582737907
Sturdy, honest, and made for daily use – Montague Craggy Root is for pipe smokers who value character and reliability. The rusticated surface enhances the natural grain and resists wear.
An acrylic mouthpiece with 9mm filter and metal band ensure a balanced and firm draw.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 130 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Montague |
| Shape | Bent - Calabash |
| Style | Classic series |
| Surface | rusticated |
| Weight | 40-49 gram |