Barling William - Ye Olde Wood 1832
Item no.: 16921
EAN: 4251582738850
The William series embodies the elegant fusion of tradition and craftsmanship. Its name evokes classic British style and pays tribute to the legacy of the Barling brand.
Each model impresses with clean lines, fine finishing, and a design that reflects timeless values.
| Application | Sterling silver |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | no filter |
| Length | 135 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | William |
| Shape | Straight - Billiard |
| Style | Classic series |
| Surface | black |
| Weight | 30-39 gram |